Rodičovský typ FANOUŠEK

neboli OBDIVOVATEL, NADŠENEC, ZBOŽŇOVATEL, LIBERÁL

Gratuluji Vám! Udělali jste důležitý krok na cestě k Vašemu zlepšení ve výchově dětí.

Pokud jste rozhodli zjistit, jaký jste rodičovský typ, nejspíš chcete něco ve Vaší výchově změnit. A abyste mohli něco změnit, je potřeba poznat aktuální situaci, výchozí stav. Když si  určíte cíl a nastavíte směr, zbývá už jenom vykročit...

Podle odpovědí převažuje u Vás rodičovský typ FANOUŠEK označovaný taky jako obdivovatel, nadšenec nebo liberál.

Říkáte si, že je to nejspíš dobře a jste se sebou spokojeni. Věřím, že chcete pro dítě to nejlepší a vychováváte ho, jak nejlépe umíte. Ale co když máte co zlepšovat? 

Tak jako každé dítě je jiné, tak i každý rodič je originál. Neberte proto tohle zařazení jako absolutně jednoznačné a definitivní. Možná u sebe najdete i rysy ostatních rodičovských typů.


Rodič FANOUŠEK je opakem rodiče ŘEDITELE a dost se odlišuje od rodiče MANAŽERA. Na rozdíl od rodiče NEVŠÍMÁKA přistupuje k výchově aktivně.

Rodič FANOUŠEK vychovává svobodně. Dopřává dítěti maximum volnosti bez ohledu na to, jestli chování dítěti vadí nebo ubližuji rodiči nebo někomu z okolí.

Přistupuje k dítěti jako k někomu, kdo si může dělat, co se mu zachce.

Rodič FANOUŠEK nijak dítě neomezuje a nechává mu absolutní volnost. Projevuje o dítě zájem, ale nenastavuje žádná pravidla. Omlouvá chování dítěte a čeká, že dítě "z toho vyroste".

Do slovníku rodiče FANOUŠKA patří: vždyť je to jenom dítě, prostě si jenom hraje, jsi nejlepší, na tebe nikdo nemá.

Rodič FANOUŠEK bere ohled na dítě a jeho potřeby. Naslouchá dítěti a všechno přijímá, aniž by dítěti dával zpětnou vazbu. A když už, tak jenom pozitivní. Jeho  výchovný přístup je založen na obdivu nebo toleranci, někdy na lichotkách.

Obvyklým komunikačním prostředkem rodiče FANOUŠKA je pochopení, souhlas a mlčení. Než by dítěti řekl, že mu něco vadí, tak mlčí (a někdy současně i trpí). A nebo bez vysvětlení dítěti zabrání, když už je toho hodně a rodič to nezvládá. Dítě pak ale netuší, proč ten rodič, který mu vždycky všechno dovolí, ho najednou omezuje.

Rodič FANOUŠEK podporuje a obdivuje. Nebere ohled na svoje vlastní potřeby a dítěti všechno dovolí, i když to omezuje ostatní.

Když se dítěti něco nepodaří, rodič FANOUŠEK hned ví, že za to může někdo jiný.

Rodič FANOUŠEK si pamatuje, že mu jako dítěti nebylo příjemné, když ho rodiče pořád poučovali a dirigovali nebo něco zakazovali, sem tam dostal nějaký ten trest. Chce, aby ho dítě mělo doopravdy rádo, proto na to jde opačně než jeho rodiče.

Rodič FANOUŠEK očekává, že dítě bude sebejisté, bude projevovat lásku k ostatním. Chce, aby umělo žít svobodně a bylo samostatné. Neuvědomuje si, že absolutní volností a výchovou bez pravidel se dítě nenaučí naslouchat druhým a být empatické a stane se z něj arogantní namyšlenec. Dítě rodiče FANOUŠKA může být zaskočené, že ho najednou všichni nechválí; nezíská návyky, které jsou obecně potřeba pro dosahování cílů; nebude chápat, proč není tak dobrý, jak si až doposud myslel.

Děti rodičů FANOUŠKŮ na první pohled mohou vypadat jako samostatné a zvídavé. Většinou ale působí už jako děti rozmazleně, divoce a nezvladatelně. Rodiče FANOUŠCI dávají dítěti svobodu, s kterou ale dítě neumí zacházet, takže je mu svoboda ke škodě.

Co rodič FANOUŠEK nedělá? Nevyhrožuje dítěti trestem nebo zákazem. Nepoučuje ho, co je a co není správné. Nepošle dítě pryč, když za ním dítě s čímkoliv přijde.

Poznáváte se v tom? Souhlasíte s tím nebo Vás to polekalo?

Nebo si uvědomujete, že něco nefunguje a chcete

vědět, co a proč nefunguje?

Pak mám pro Vás návrh: přidejte se!

Obratem ode mne dostanete kompletní charakteristiky rodičovských typů, abyste mohli sami posoudit, co máte shodného s těmi ostatními. Dozvíte se také, proč některé přístupy nefungují a jaký mají ve skutečnosti dopad na vývoj a rozvoj dítěte.

Ve skupině se dozvíte, jak řešit konkrétní situace, jak zlepšit Vaši komunikaci s dítětem, můžete se podělit o Vaše vlastní zkušenosti, ptát se na Vaše konkrétní problémy. Stanete se tak součástí komunity, kde rodiče na to nejsou sami.