Přišel jsem o syna. Dvakrát

Ne snad, že by mi umřeli dva synové, ale měl jsem syna a už ho nemám. Poprvé jsem o něj přišel, když po rozvodu ještě jako malý sedmiletý kluk nechtěl trávit víkendy se mnou a já to nelámal přes koleno.

Říkal jsem si, že se to časem poddá. Ale nepoddalo, přestal jsem se se synem úplně vídat a místo obnovení vztahu se synem, když jsme se po jeho osmnáctinách párkrát viděli, jsem se nedávno náhodou dozvěděl, že si ve svých čtyřiadvaceti nebo pětadvaceti letech změnil příjmení na příjmení druhého manžela jeho mámy, tedy na příjmení po jeho otčímovi.

A tak jsem o jednoho a téhož syna přišel podruhé a řekl bych, že definitivně.

Přišel jsem k dceři. Taky dvakrát

Už je to řadu let, co jsem se seznámil se svou současnou manželkou, která měla v té době čtyřletou dceru. Jak šel čas, klapalo nám to a začali jsme spolu trávit více a více času, až jsme spolu začali bydlet.

Pak se to jednoho dne stalo, myslím, že to bylo cestou ze školky, kdy se mě zeptala, jestli mi může říkat "tati". Neumíte si představit, jaký to byl pro mě šok! Tohle malé škvrně mi chce říkat "tati"? V tu chvíli jsem se nevzmohl na nic víc, než to zahrát do autu, že si to musím rozmyslet.

Ze začátku jsem se toho bál a cítil jsem velkou zodpovědnost - syna, kterého jsem zplodil, jsem vychovat nedokázal a už se vůbec nestýkáme a teď bych měl být tátou dcery mé přítelkyně? Tajně jsem doufal, že to vyšumí, ale ta malá šibalka se pořád připomínala.

Bral jsem to totiž tak, že nejde o to nechat si říkat tati, ale být tátou. To znamená vychovávat. Vychovávat co nejlépe. A že se mi to prvně moc nepovedlo, není potřeba rozebírat.

Ani její máma nebyla proti tomu, aby mi její dcera říkala "tati". Měl jsem jednu podmínku: bude to napořád. I kdybychom se rozešli, budu si dceru "brávat" na víkendy, budu finančně přispívat a nadále sevěnovat jako vlastní dceři.

Pár týdnů jsem nebyl schopen soustředit se na práci, jen jsem pořád myslel na to, jestli přijmout tu poctu a zodpovědnost. A tak se nakonec tenkrát stalo, že MÁM DCERU!

Tím příběh ještě nekončí

Krátce po dceřiných 12tých narozeninách se mě dcera zeptala, jestli bych mohl být zapsaný v jejím rodném listu jako otec...

Je tohle konec? Nebo je to začátek?

Proč to vlastně funguje?

Základ je v tom, že dceři dávám lásku, projevuji respekt a dopřávám svobodu. Jasně, taky se někdy neshodneme a pohádáme se

Není to o poučkách, jak co s dětmi řešit. Je to jenom v přístupu. Přistupuji k dceři jako k rovnocennému partnerovi a současně jako rodič.

Dcera může cokoliv říct a vyjednávání o čemkoliv je otázkou argumentacevzájemného naslouchání.

Nejde o udílení rozkazů, příkazů, zákazů nebo využívání manipulace (slibů, vyhrožování, vydírání, vyvolávání pocitu viny).

Bezpodmínečná láska a respekt jsou cesty, které vedou k pohodovému vztahu s dcerou.

Stojí to za to naučit se přemýšlet nad důvody, proč se dítě chová tak, jak se zrovna chová, připustit, že má dobrý důvod ke svému jednání.

Dnes už se usmívám, když jenom řeknu dceři svůj názor a ona ho vyslechne (opravdu vyslechne, ne, že jedním uchem dovnitř a druhým ven, i když i to se někdy stává) a někdy se dcera podle něj i zachová.

 

Přitom stačilo málo - věnovat pozornost své dceři a brát ji jako partnera v komunikaci a vysvětlit jí, proč se mi to nebo ono líbí nebo nelíbí, než jenom autoritativně z pozice rodičovské síly zakázat, přikázat nebo sem tam milostivě něco dovolit.

Kde se vzal ten můj přístup?

Začalo to hned první podzim společného soužití hádkou o oblečení, co si vezme na procházku.

Klasická situace. My jsme chtěli dceru obléct pořádně a ona si chtěla obléct to, co se jí líbí. Z našeho pohledu úplně nedostačující do podzimního podvečera.

Nervy tekly proudem na obou stranách. Vtom jsem si řekl: "Přece se nebudu s malou holkou přetahovat o oblečení! To ji mám obléct násilím?" Mám totiž zásadu: Nikdy neuhodím ženskou. Natož malou holku, která ani "není moje".

V podstatě jsem rezignoval: "Tak si obleč, co chceš..."

Po chvíli venku už pofňukávala, že jí je zima. Tak jsem jí řekl, ať si to pro příště pamatuje, až se bude zase hádat o to, co si obléct ven. A šli jsme domů.

Jaké plody mého přístupu teď sklízím

Teď za mnou moje dcera přijde a zeptá se mě, jaké bude počasí

  • aby věděla, jak se obléct
  • nebo se mi přijde ukázat oblečená, jestli je to tak v pořádku.

Je to tak jednoduché, stačilo tak málo - dát dítěti možnost si samo vybrat a jenom mu s porozuměním poradit nebo říct svůj názor.

Svůj názor jsem jí řekl taky onehdá po návratu ze školy v přírodě, když se mi přiznala, že asi budu muset jít do školy, protože s klukama rozbíjeli šutrama okna nějakého lesního altánu nebo chatky a že je chytl učitel.

Ale ani ve snu mne nenapadlo, že bych ji za to měl jakkoliv trestat. Jsem neskutečně rád, že za mnou dcera dokáže přijít a říct pravdu. A sama a dříve, než bych se ji dozvěděl oklikou. Přece, kdybych ji trestal, nikdy by mi nic neřekla a jenom by zatloukala, zatloukala a zatloukala.

Za absolutní vrchol důvěry považuji moment, kdy při rozhovoru o cigaretách a kouření mě poprosila, jestli bych nemohl být u toho, až bude chtít zkusit kouřit, kdyby jí bylo blbě, ať se o ni postarám…

Proč jsem se rozhodl radit rodičům?

Denně kolem sebe vídám rodiče, jak bojují se svými dětmi, jak se s nimi hádají, jak je děti neposlouchají, jak se rodiče snaží dítě dirigovat a pořád ho omezují (neutíkej nikam, zůstaň tady sedět, sněz to, buď už zticha, nezlob.

Vím, že  JDE TO I JINAK, rozhodl jsem se o svých zkušenostech podělit s jinými.

Chci, aby rodiče a děti spolu vycházeli a měli se rádi a respektovali se a pokud můj příběh změní k lepšímu život i jen jedné rodiny, stojí mi to za to…

Chcete být se mnou v kontaktu?