Rodičovský typ KAMARÁD

neboli NEVŠÍMÁK, IGNORANT, PŘEHLÍŽEČ, SALÁMISTA, LHOSTEJNÍK
Gratuluji Vám! Udělali jste důležitý krok na cestě k Vašemu zlepšení ve výchově dětí.
Pokud jste rozhodli zjistit, jaký jste rodičovský typ, nejspíš chcete něco ve Vaší výchově změnit. A abyste mohli něco změnit, je potřeba poznat aktuální situaci, výchozí stav. Když si určíte cíl a nastavíte směr, zbývá už jenom vykročit...
Podle odpovědí převažuje u Vás rodičovský typ KAMARÁD označovaný taky jako ignorant, nevšímák, přehlížeč, salámista nebo lhostejník.
Říkáte si, že je to možná dobře a jste se sebou spokojeni. Věřím, že chcete pro dítě to nejlepší a vychováváte ho, jak nejlépe umíte. Ale co když máte co zlepšovat?
Tak jako každé dítě je jiné, tak i každý rodič je originál. Neberte proto tohle zařazení jako absolutně jednoznačné a definitivní. Možná u sebe najdete i rysy ostatních rodičovských typů.
Rodič KAMARÁD je pasivním typem rodiče FANOUŠKA. Zásadně se liší od rodičů MANAŽERA I ŘEDITELE.
Rodič KAMARÁD vychovává svobodně. Dopřává dítěti maximum volnosti a ani ho vlastně nezajímá, co dítě celý den dělá.
Přistupuje k dítěti jako k někomu, kdo je mu v podstatě "ukradený".
Rodič KAMARÁD neprojevuje o dítě zájem, takže nenastavuje žádná pravidla. Díky této volnosti a svobodě může být dítě docela spokojené.
Do slovníku rodiče KAMARÁDA patří: dělej si, co chceš; je mi jedno, co děláš; ty si poradíš; život tě naučí.
Rodič KAMARÁD zdánlivě bere ohled na dítě a jeho potřeby. Nechává dítěti volnost a kromě toho, že dítěti nenaslouchá a nemůže mu tak být oporou, nedostává od něj dítě žádnou zpětnou vazbu. Takže rodič KAMARÁD dítě nevychovává.
Obvyklým komunikačním prostředkem rodiče KAMARÁDA je mlčení nebo nevědomé zamumlání souhlasu. Víc než dítě ho zajímají jen jeho potřeby, chce mít svůj klid, jen aby dítě moc neotravovalo.
Rodič KAMARÁD si dítěte nevšímá a přehlíží ho. Na jednu stranu tak dítě má volnost a svobodu, kterou si užívá, ale nemůže u rodiče hledat podporu a oporu.
Když se dítěti něco nepodaří, rodič KAMARÁD to kolikrát ani nezjistí. Stejně tak se nedozví o případných úspěších dítěte.
Rodič KAMARÁD nechává dítě růst "jako dříví v lese". Věří na školu života, že dítě si má na všechno v životě přijít samo. Jako dítě chtěl mít svůj klid, kterého se mu ale většinou nedostávalo, tak nechce svoje dítě omezovat.
Rodič KAMARÁD očekává, že dítě bude odolné, bude sebevědomé a se vším si bude vědět rady. Neuvědomuje si, že absolutní volností, výchovou bez pravidel a nezájmem o dítě se dítě buď naučí starat se jenom o sebe a nebude umět navazovat vztahy nebo si najde jiné vzory, nad kterými rodič nebude mít kontrolu (parta, výrazně starší partner).
Děti rodičů KAMARÁDŮ na první pohled mohou vypadat jako samostatné a šikovné. Což i bývají. Jenže málokdy jsou tyto děti šťastné dlouhodobě a v životě nebudou umět přijímat zpětnou vazbu, ať už pochvaly nebo výtky. Tím, že se musí spoléhat jen na sebe, nedokážou si říct o pomoct a budovat vztahy (nejen partnerské, ale i kolegiální, týmové).
Co rodič KAMARÁD nedělá? Nevyhrožuje dítěti trestem nebo zákazem. Nepoučuje ho, co je a co není správné. Nedává mu žádnou zpětnou vazbu, skoro s ním nekomunikuje, když už tak jenom o obecných věcech, nic osobního.
Chcete znát i ostatní charakteristiky?
Tak jako každé dítě je jiné, tak i každý rodič je originál. Neberte proto tohle zařazení jako absolutně jednoznačné a definitivní. Nepochybně u sebe najdete i rysy ostatních rodičovských typů.
Kompletní charakteristiky rodičovských typů jsem pro vás připravil TADY:
Poznáváte se v tom? Souhlasíte s tím nebo máte výhrady?
Uvědomujete si, že něco nefunguje a chcete
vědět, co a proč nefunguje?
Pak mám pro Vás návrh: staňte se členem Facebookové skupiny
Ve skupině se dozvíte, jak řešit konkrétní situace, jak zlepšit Vaši komunikaci s dítětem, můžete se podělit o Vaše vlastní zkušenosti, ptát se na Vaše konkrétní problémy. Stanete se tak součástí komunity, kde rodiče na to nejsou sami.