Jak nastavuji pravidla
Drtivá většina rodičů nastavuje dětem pravidla a určuje jim tak nějaký řád.
Pravidla jsou důležitá a jsou součástí každé společnosti. Již staří filozofové zjistili, že opravdu každá společnost, ať už velká (obyvatelé měst a vesnic) nebo malá (tlupa, rodina) nastavují pravidla. Nastavování pravidel je tak přirozenou potřebou každého člověka a rodina je tak základním a nejbližším prostředím, kde se pravidla nastavují.
Nejde tedy o to, zda pravidla nastavovat nebo ne.
Jde o to, proč nastavujeme pravidla, k jakému účelu mají sloužit. Mají sloužit ke snadnějšímu soužití a vzájemné komunikaci nebo jsou nástrojem ovládání druhých? Jsou pravidla prostředkem moci nebo základem spolupráce?
Důležité je také, jak pravidla nastavujeme. Můžeme je nastavovat direktivně při využití rodičovské autority. Tato autorita je však formální - daná hierarchií. Osobně preferuji autoritu přirozenou, kterou si rodič získá svým přístupem, v tomto případě přístupem k dětem.
Proto jsem připravil tyto články, kde se věnuji nastavování pravidel. Nejedná se o přesný návod, jak postupovat - už z přehledu aktuálních článků je patrné, že jedno a totéž pravidlo se dá nastavit různými způsoby.
Na konkrétních situacích popisuji různé varianty, jak lze nastavit pravidlo. U každé varianty přidám, jaké jsou její reálné dopady okamžité i dlouhodobé. A někdy popíšu jenom můj způsob nastavování pravidla.
Přeji vám užitečnou inspiraci...