Jak naučit dítě na nočník – začněte dříve, než bude čas

Nečekejte ode mě klasické rady a poučky, jak naučit dítě na nočník. Těch je plný internet.

Když píšu dříve, mám tím na mysli mnohem dříve, než dítě posadíte poprvé na nočník.

Nikde jsem totiž nenatrefil na to, že by někdo vzal v potaz psychoanalýzu a vývojová období dětí (Sigmund Freud) a prostý fakt, že děti se chovají tak, jak je to rodiče naučili.

Nezaměňujte s tím, že byste měli děti dávat na nočník příliš brzo, už v prvním roce dítěte.

Nabízím myšlenku, že se na přechod z plenek na nočník můžete připravit už během kojeneckého období …

Jak naučit dítě na nočník podle Sigmunda Freuda

Cože?! Podle Sigmunda Freuda, který celou psychologii postavil na sexuálních pudech? Ponechme tuhle otázku stranou, prosím. Představte si libido jako biologické potřeby.

Když se podívám na vývojová období dítěte z místa mezi plenkami a nočníkem, je to jednoznačné: začátek anální fáze psychosexuálního vývoje, tedy na začátku druhého roku života (Sigmund Freud). Tuto i ostatní fáze naleznete běžně v současné psychologii, např. Vývojová psychologie pro dětské lékaře (Josef Langmeier, 1983).

Přechod z kojeneckého do batolecího období (12. až 15. měsíc dítěte) je nejvhodnějším pro osvojení návyku chození na nočník i podle světově uznávaného českého psychologa prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc. (1922 – 2004), viz Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte (Grada, 2005).

Tady si dovolím malou vsuvku. Pokud je vaše dítě starší a ještě pořád nosí plenky, nestresujte z toho. Můžeme polemizovat nad dalšími názory, které říkají, že plenku může dítě nosit mnohem déle. Místo toho pojďme plenky zanechat v minulosti.

V tomto období, mimo jiné, se totiž exkrement stává pro dítě nástrojem komunikace s rodiči. Je to prostředek, jak rodiče odměňovat a trestat. Dítě totiž zjistí, že rozhoduje o tom, jestli

  • dá rodičům dárek a vykadí se
  • nedá rodičům dárek a bude stolici zadržovat (a následně je potrestá tím, že se vykadí do plenky)

I nadílka v plenkách může být dárek

Máte pocit, že dítě má radost, když nechá nočník prázdný a následně nadělá do plenek?

Nemusí to být žádný naschvál. Dítě to bere jako odměnu pro vás.

Pokud jste se dříve rozplývali nad plnými plenkami, mohli jste v dětech vytvořit vzorec: naděláno v plenkách = radost maminky. Dítě chce udělat mamince radost, tak to drží tak dlouho, dokud nebude moct vykadit se do plenek, aby maminka měla radost. Nechápe, proč to najednou mamince vadí…

Když dvě dělají totéž, není to totéž

Slýchávám stesky maminek, že vyzkoušely snad už všechny rady, které na internetu našly, a nic nefunguje. A připadají si neschopné, když kolem sebe vidí jiné maminky, které přechod z plenek na nočník zvládly úspěšně.

Dvě stejné maminky, dvě stejné děti a přesto jedno dítě během krátké doby přejde na nočník a druhé ne a ne se zbavit plenek. Může na nočníku sedět půl hodiny a nic. Sotva maminka dítě navleče zpátky do plenek, bum, je to tam!

Rozdíl může být i v přístupu

Jedna maminka:

  • nestresuje, jestli se jí podaří naučit dítě na nočník
  • nepochybuje o tom, že se jí to podaří
  • bere to jako přirozený krok při vývoji dítěte a je v pohodě
  • partner ji při výchově podporuje a nepochybuje o tom, že to zvládne
  • když byla malá, rodiče ji nenutili k nepřiměřené odpovědnosti a výsledkům – nemusela se už jako holka starat o mladší sourozence, neměla strach, když ve škole dostala horší známku

Druhá maminka:

  • pochybuje, jestli je správná máma a zvládá dobře výchovu
  • už předem je nervózní, jestli dítě vůbec poslechne a bude aspoň chvíli na nočníku sedět
  • považuje přechod z plenek na nočník za důležitý moment v životě dítěte, podle kterého se hodnotí úspěšnost její výchovy a péče o dítě
  • má strach, co zase řeknou její rodiče, hlavně máma, nebo kamarádky, že ten její capart ještě furt nosí plenky
  • partner s ničím nepomáhá a ke všemu kritizuje snad všechno, co udělá
  • jako malá od rodiču slýchávala: „jsi už velká holka, musíš pohlídat mladšího brášku“ nebo „když nebudeš ze školy nosit jedničky, nic z tebe v životě nebude“

Která z maminek snadněji vyřeší otázku, jak naučit dítě na nočník …?

Objevte, jak zvládnout přechod na nočník bez stresu,

kdy vaše dítě půjde na nočník bez vzteku. Začněte ještě dnes! Nebojte se, není to zas taková věda, jak to teď možná vypadá.

Sami rozhodněte, na jak velké a jak komfortní balení plen si ceníte příležitost plen se zbavit a posunout se s vaším dítětem v nácviku chození na nočník. Na rozdíl od plen, speciální tip dostanete vždy v maximálním balení.
Komentáře