Bezpečné cesty nejen do školy

Záleží vám na tom, aby  pro vaše děti byly bezpečné cesty do školy, do kroužků i kamkoliv jinam?

Víte, jak dětem zajistit bezpečnost na silnici?

Jak naučíte děti přecházet přes ulici?

Chcete vědět, jak na dopravní výchovu?

Školní docházka to je i cesta do školy

Se začátkem školního roku jste určitě mnozí doprovázeli nebo stále ještě doprovázíte vaše děti do školy a ze školy. Nejspíš přitom přemýšlíte, že jednoho dne by děti mohly chodit do školy samy.

Jste nervózní už jenom z té představy, že by vaše dítě mělo chodit do školy a ze školy samo?

Co teprve, až za vámi děti přijdou, že chtějí jít se spolužáky „ven“? Vždyť doteď ven vůbec nechodily nebo vždycky jen s vámi!

V tomto článku a taky v následujících se postupně věnuji jednotlivým otázkám bezpečné cesty do školy.

Záleží vám na tom, aby  pro vaše děti byly bezpečné cesty do školy, do kroužků i kamkoliv jinam? Jak dětem zajistit bezpečnost na silnici?

Znáte vy sami bezpečné cesty, kudy chodí vaše děti do školy?

Co je to za hloupou otázku, si možná pomyslíte.

Nejde však o to, znát jednu jedinou nejlepší trasu do školy nebo do kroužku. Podstatné je mít v patrnosti i další bezpečné cesty na trase domov – škola. Může se totiž stát, že z nějakého důvodu nemůže dítě jít po obvyklé trase, a pak se mu alternativní řešení bude hodit. Nebo prostě jenom bude chtít jít jinudy.

V prvé řadě by to měli být rodiče, kdo si zmapují terén a zjistí všechny možnosti. Jednoho dne půjdete dítěti naproti, ale ono jako naschvál půjde jinou trasou. Úplně zbytečně pak budete ve stresu, že se vaše dítě někam ztratilo. Přitom na vás možná už čeká doma a je nervózní, že jste se mu někam ztratili…

Nespoléhejte na děti, že budou dodržovat vaše pokyny a nařízení o bezpečné cestě

Bylo by to hezké, kdyby děti dělaly všechno, co jim rodiče řeknou, viďte?

Poradím vám, jak snížit riziko, že na vás děti budou kašlat a že si budou dělat, co chtějí. Nedáte tak dětem příležitost, aby vám přerůstali přes hlavu.

Když budete s dětmi řešit, kudy a jak mají chodit do školy, ze školy a podobně, dívejte se na situace očima dětí. Odvážně se ptejte sami sebe: „Šel bych tudy já sám, kdybych byl dítě nebo puberťák? Nelíbilo by se mi jít jinudy?“

Pak se o tom s dětmi pobavte a řekněte jim: „Mně by se líbilo, kdybys chodil tudy, ale nedělám si iluze, že tě nenapadne chodit jinudy. Já na tvém místě bych tamtudy taky chodil…

Jeden konkrétní příklad popisuju rovnou v terénu na tomhle videu:

Vaše autorita nemusí utrpět. Naopak!

Jestli jste právě dostali strach, že utrpí vaše autorita, když dětem řeknete, že nejspíš budou chodit jinudy, než chcete vy, ujišťuji vás, že tomu bude přesně naopak.

Kromě toho, že si děti řeknou něco ve smyslu: „To mám ale rozumné rodiče!„, si zajistíte to, že děti nebudou porušovat vaše nařízení. A o to vám přece jde?

V dalším článku se věnuji otázce, jak jsou bezpečné hry pro děti venku

Záleží vám na tom, aby  pro vaše děti byly bezpečné cesty do školy, do kroužků i kamkoliv jinam? Jak dětem zajistit bezpečnost na silnici?
Naučte se, jak s nadhledem přistupovat k řešení situací s dětmi – DOVYCHOVAT
Komentáře