Opravdu poskytnou chytré hodinky s lokátorem bezpečí?

Chystátete se koupit dětem pod stromeček chytré hodinky s lokátorem a říkáte si, že nejen uděláte dětem radost, ale taky se postaráte o jejich bezpečí?

Já o tom nejsem přesvědčen… Možná už teď mají vaše děti nainstalovanou nějakou sledovací aplikaci v mobilu a vy jste spokojeni, protože víte, víte, kudy vaše děti chodí do školy a kde lítají „po venku“. Jste si ale opravdu jisti?

Nenechte se mýlit, aplikace nebo chytré hodinky s GPSkou neukazují, kde se nachází dítě, ale kde se nachází mobil nebo hodinky. A nemusí to být vždycky jedno a totéž místo!

Dětské chytré hodinky mohou klamat

  • děti mohou zapomenout chytré hodinky doma, ve škole, u kamaráda, s aktovkou v autobuse, kdekoliv jinde
  • mobil je vybitý a tudíž bez signálu, protože děti zapomněly mobil dát na noc do nabíječky, celý den na něm hrály hry a vybili ho, …)
  • někdo mobil nebo hodinky dětem ukradne
  • v nejnepravděpodobnějším případě hypotetického „únosu“ pachatel může všechny věci dětem vzít a zahodit je právě proto, aby nebyl vysledován

Když se potřebujete s dětmi domluvit na nějakém společném programu, který se překrývá s dobou, kdy jsou děti ve škole nebo na tréninku, ve cvičení a podobně, domlouvejte se s nimi předem. Nenechávejte to na poslední chvíli a neřešte to „operativně“. Nespoléhejte na dostupný mobil a že to děti zvednou, když jim zavoláte.

Má to ještě jeden vedlejší efekt, který se dětem bude v dospělosti hodit. Naučí se plánovat a organizovat si program s předstihem. Nestanou se tak věčnými oběťmi momentální událostí a podnětů, ale budou si svůj život řídit podle sebe. Ale to už je jiné téma…

Jak myslíte, že ochráníte vaše děti před nebezpečím?

Budete je od nebezpečí držet co nejdál?

Vzpomeňte si na Šípkovou Růženku!

Královští rodiče taky chtěli uchránit Růženku před bodnutím o trn a věčným spánkem.

jak to dopadlo? Stejně ji neuchránili…

Seznamte děti s nebezpečím!

Nespoléhejte na prince. V reálném životě se může stát, že zachránce přijde pozdě nebo vůbec.

Chytré hoidnky nezajití ani bezpečí ani svobodu

Osobní poznámka: používat sledovací programy a vědět o druhém všechno se může někomu zdát užitečné, ale pořád je to zásah do soukromí. A osobní soukromí je podle mě nedotknutelné bez ohledu na úmysly a pohnutky.

Máte strach o vaše děti?

Bojíte se, že by je mohlo na silnici přejet auto?

Nevíte, kde se vaše děti toulají, když jsou venku s kamarády?

Máte pocit, že děti mají neustálou potřebu objevovat a zkoušet jen samé nebezpečné věci?

Nespoléhejte na chytré hodinky:

Nespoléhejte na děti,
že budou dodržovat vaše pokyny a nařízení
Komentáře