Slušnost nade vše

Neustále vás vytáčí, že vám dítě odsekává, kdykoliv po něm něco chcete? Spěcháte do práce a dítě se vám všude motá pod nohy – před šatní skříní, v kuchyni, když se před odchodem chcete ještě napít, nebo v koupelně, abyste se učesali.

V časové tísni si ani neuvědomíte, že dítě si chce užít poslední chvíle s vámi, než na celý dlouhý den zmizíte. A v tom shonu dítě okřiknete, ať se vám neplete pod nohy, a čekáte, že dítě poslechne. Jenže jakoby hrách na stěnu házel a dítě místo, aby vás pochopilo a přestalo zavazet, se ještě ke všemu začne vztekat. V tu chvíli ve vás bouchnou saze a začnete po dítěti křičet a hádka je na světě. Vy odcházíte naštvaní, dítě zůstává doma naštvané a všichni mají zkažený den.

Přitom se to dá zvládnout elegantně a v pohodě. Stačí totiž potlačit vaši nervozitu a s dítětem jednat slušně. Místo okřiknutí ho slušně požádat, aby vám umožnilo nachystat se na odchod do práce, protože už spěcháte. Když k tomu dáte najevo pochopení, že s vámi chce být do poslední chvíle, než odejdete do práce. Při takovém přístupu se dítě cítí jako rovnocenný partner a respektováno a oplatí vám stejnou mincí. Stejně jako v prvním případě. 🙂

Prostě se slušností nejdál dojdeš. I při komunikaci s vlastními dětmi. S dětmi vlastně nejdál…

Komentáře