Umělá inteligence jako dobrý sluha, ale pozor na zlého pána!

Doteď jsem pro přepis mluveného slova z videa používal aplikaci ContentFries, kterou standardně používám pro titulkování videí. Současně si stahuji celý text pro použití jako textový příspěvek. I přes poměrně slušnou úroveň přepisu, je s tím přece jen trochu práce. Občas i proto, že přepisuje až moc doslovně a já musím odstranit opakující se slova a různé výplně typu „ééé“, „hmm“ a podobně.

Rozhodl jsem se vyzkoušet v aplikaci FutureBot nástroj „Přepis audio/video souborů“. Výstupem je hrubý doslovný přepis. Buď jsem tentokrát mluvil lépe, ale přepis dost dobrý!

To ale nebylo všechno. Aplikace mi nabídla jako druhý krok převést přepsaný text do podoby článku s možností výběru stylu. Zvolil jsem vizionářský styl textu a za cvhíli už jsem měl moderně nadšeně napsaný článek na téma, kterému se věnuji v původním videu.

Článek vypadal hodně dobře, ale měl jednu zásadní chybu. Já bych to takhle niíkdy nenapsal. Byl plný slov a slovních spojení, která jsou líbivá a vídám je každý den v různých textech, ale já bych je nepoužil. Prostě mi to nesedělo „do huby“….

Mým tělem projelo velmi silné pokušení poslat vygenerovaný text takhle do světa. Naštěstí to byl jenom krátký okamžik. To bych přece nebyl já. Každý, koho by ten článek v té vyumělkované podobě zaujal, by byl zaujat umělou inteligencí a ne mnou!

Zkusil jsem použít jiný nástroj: „Dokonalý přepis“.

S tímhle výstupem už jsem spokojený.

Zůstal kompletně zachován styl mého původního vyprávění i v podstatě celý text. Proti přepisu z videa už neobsahoval překlepy, správně napsal všecha jména, která jsem ve videu použil.

Vybavili se mi scény z pohádek, kde čert, ať už maskovaný třeba za myslivce nebo nemaskovaný, nabízí lidem snadná řešení jejich přání. Pokaždé to dopadne špatně a musí přijít někdo s upřímným srdcem a čistými úmysly, kdo celou situaci zachrání. Tak to vidím i v dnešním světě. Všude kolem je plno našeptavačů, posluhovačů ďábla „použij AI, budeš se mít dobře“ a je tak lákavé podlehnout tomu vábení…

Abyste věděli, o čem vlastně píšu, tady jsou obě verze textu:

Líbivý text od AI

Představte si chvíli, kdy se dostanete do bodu, kde se zdá, že celý svět stojí proti vám. Moment, kdy se cítíte ztraceni ve vlastním životě, hledáte směr, ale každá cesta se zdá být slepá. V takových chvílích často hledáme inspiraci, něco nebo někoho, kdo nám posvítí na cestu. Pro mě, stejně jako pro mnohé z vás, se stala takovým majákem kniha. Ale ne jen tak ledajaká kniha. Příběh o hledání, bojích a triumfech Napoleona Hilla, jak je vyložen v Mastermind paměti, mě oslovil tak silně, že o tom jednoduše musím mluvit.

Vzpomínáte, jaký byl váš první dotek s myšlenkou, že můžete aktivně formovat svůj život? Pro mě to byla kniha Myšlením k bohatství, která mi poprvé ukázala, že náš život nejsou jen náhody a osudové zvraty, ale že máme možnost ho aktivně ovlivňovat. Uchopit knihu a v myšlenkách s ní cestovat po stopách Napoleona Hilla bylo jako odhalit tajemství vesmíru. Ale i přesto, i když jsem obdivoval principy v ní popsané, něco mi stále chybělo. Kus skládanky, který by spojil teorii s praxí.

A pak jsem narazil na Nakopávač bohatství. Jako by mi někdo podal mapu s trasou. Najednou jsem měl před sebou jasný plán, jak principy z Myšlením k bohatství uvést do praxe. Tento 30-denní program v kombinaci s příběhy lidí, kteří díky principům Napoleona Hilla změnili své životy, mi ukázal, že teorie může být nádherná, ale bez praxe je pouhým stínem.

Ale i tak, v životě je všechno cyklické a přicházejí chvíle, kdy se znovu cítíme ztracení, kdy naše denní rutina a okolnosti nás přemohou. V tomto okamžiku jsem se setkal s Mastermind paměti Napoleona Hilla. Tato kniha mi ukázala, že i sám Napoleon Hill procházel temnými chvílemi, že se setkával s pochybnostmi, selháními a zradou. Ale ukázala mi také, jak se z těchto hlubin dokázal znovu zvednout a jít dál. To bylo pro mě nesmírně povzbuzující.

Mastermind paměti není jen další kniha. Je to průvodce temnými chvílemi, ukazuje, že selhání a pády jsou součástí cesty a že právě z nich můžeme čerpat sílu k dalšímu růstu. Je to kniha, která ukazuje lidskost Napoleona Hilla, jeho chyby a zároveň jeho neuvěřitelnou schopnost překonávat tyto překážky.

Zajímavým aspektem této knihy je i její schopnost vyvolávat v čtenáři osobní zamyšlení. Ukazuje, že principy úspěchu nejsou jen prázdnými frázemi, ale životními pravdami, které, pokud jsou správně pochopeny a aplikovány, mohou vést k neuvěřitelným přeměnám života.

Jednou z největších hodnot, kterou mi kniha Mastermind paměti přinesla, bylo pochopení, že úspěch a bohatství nejsou jen o penězích. Jsou o bohatství života ve všech jeho aspektech – osobním růstu, vztazích, zdraví, štěstí. Napoleon Hill nás učí, že bohatství není cíl, ale cesta. Cesta plná učení, bojů, ale i radosti a oslav.

Věřím, že každý z nás má v sobě schopnost dosáhnout úspěchu a bohatství ve všech aspektech života. Ale jako všechno cenné, i to vyžaduje práci, odhodlání a správného průvodce. A knihy Napoleona Hilla mohou být tím průvodcem.

A na závěr, nechme si vzít ponaučení od Napoleona Hilla – nevzdávejte se, i když se cesta zdá být nejtěžší. Vaše cesta k úspěchu a bohatství života je příběh, který stojí za to žít. Tak pojďme společně otevřít další kapitolu naší cesty a objevme, kam nás naše kroky povedou.

Můj vlastní text, jen učesaný

Musím se s vámi podělit o dojmy z jedné knihy o Napoleonu Hillovi. Začnu trochu zeširoka a připomenu knihu Myšlením k bohatství z roku 1937, kterou jistě mnozí znáte. Přesně si pamatuji, kdy jsem ji začal číst – v den mých narozenin před pár lety. To jsem své narozeniny slavil celodenní jízdou vlakem – couráky po severní Moravě. Dokonce jsem tenkrát jel i historickým vlakem, který náhodou stál na nádraží v Bruntále.

Jak už jsem zmiňoval dříve, je to kniha, ve které jsem si poprvé v životě něco podtrhl tužkou a zapsal přímo do stránek. Na straně 42, kde jsou popsány jednotlivé kroky na cestě k bohatství, stojí myšlenka, která mě zaujala: „Druhý krok – přesně specifikujte, co hodláte dát jako protihodnotu za peníze, po kterých toužíte. Ve skutečnosti není něco za nic.“ Tato myšlenka pro mě byla tak silná, že mi vysvětlila některé životní etapy. Běžně používám úzké postity, ale tohle jsem si musel podtrhnout přímo do knihy, tak silně to na mě zapůsobilo.

Kniha Myšlení k bohatství je skvělá, pročetl jsem ji a vracím se k ní, ale pořád jsem potřeboval nějaký návod, jak ty skvělé myšlenky uchopit a zrealizovat. Do cesty mi přišel Nakopávač bohatství od Petra Štěpánka, která zpracovává principy Napoleona Hilla. Je to 30denní program s denním popisem jednotlivých z principů a výzvou k plnění určitého úkolu, takzvanou „dílnou podvědomé mysli“. Druhý den přináší příběh někoho, kdo na základě Hillových principů změnil svůj život. A tak se to střídá spolu s rekapitulacemi. Pro mě to bylo něco úžasného, co mě nakoplo a posunulo někam jinam. Nakopávač bohatství jsem poprvé absolvoval asi před rokem. Čas od času si ho projdu znovu, někdy společně s dalšími zájemci. Nakopávač mi pomáhá Hillovy principy praktikovat. Vyhradil jsem na to půl až hodinu denně a bylo to super.

Ale to všechno bylo stále málo. Pak jsem se zúčastnil akce Nakopávač roku 2024 a dostal jsem knihu MasterMind – paměti Napoleona Hilla. Tu jsem postupně četl každé ráno u snídaně jako ideální začátek nového dne. Opravdu mě to skoro po každé stránce nakoplo. Bylo mi to ku prospěchu a inspirovalo mě to. Tahle kniha je pro mě úžasná v jedné věci. Zatímco Myšlení k bohatství přináší návod a principy na zlatém podnose, v běžném životě se nám občas nedaří, nemáme svůj den nebo týden a potřebujeme se zvednout. A právě v MasterMindu Napoleon Hill popisuje, jak sám prožíval tyto chvíle, jak se dostal do problémů, jak ho podvedli společníci, přišel o peníze, ale vždy se nějakým způsobem zvedl na základě svých principů úspěchu a posunul se dál. Během skoro třiceti let, kdy psal filozofii úspěchu na podnět Andrew Carnegieho.

Krásné na knize je, že to není jen lakovaná růžová realita. Hill na závěr přiznává, že nemusel tyto propady a nedokonalosti psát, ale chtěl ukázat, jak pomocí svých principů lze zvládnout těžké chvíle a dosáhnout úspěchu. Jsou tam i zajímavé vhledy do komunikace s Carnegiem a trochu přiblížení jeho osobnosti s nedokonalostmi. Je to kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo studuje Hillovo myšlení a principy úspěchu. Mám už druhý výtisk, první je plný podtrhávání. Druhou knihu jsem pustil do světa jako „putovní“ – na přebalu jsem napsal „pošli to dál“. Půjčil jsem ji kamarádce a už se ozvala další zájemkyně. Chci udělat takovou putovní knihu se záznamy, kdo si ji kdy půjčil. 

Jeden příběh mě na knize zvlášť fascinoval – rozhovor s Thomasem Alvou Edisonem. Ačkoliv se o Edisonovi píše už v Myšlení k bohatství a vystupuje i ve filmu, zde je příběh jiný, skoro až mystický. Už se moc těším na další Hillovu knihu: Jak přelstít ďábla, kterou vydali až dlouho po jeho smrti, aby nevzbudila poprask. Moc se na ni těším a zítra ráno se do ní začtu…

Tak co, který text se vám líbí více? A který byste použili „od srdce“? 🙂

Komentáře